13 Kasım 2013 Çarşamba

Santorini'de ilk gün - Fira, Kırmızı Plaj, Perissa, İmerovigli


12 Ekim cumartesi günü Atina'ya, oradan da 1 gün önce ''hadi gidelim'' diye son anda karar verdiğimiz Santorini'ye uçtuk. 

Yunanistan'ın en popüler adaları listesinde hep ilk sırada olan Santorini'den, fotoğraflarını görüp, oluşum hikayesini ve hakkındaki yorumları okuyup üstelik bir de Kiklat'lara kadar gitmişken uzak kalmamız mümkün değildi. 
Atina Havaalanı'nda bir kafede bir şeyler içip Santorini uçağını beklerken, Lonely Planet'te ilk sıralarda önerilen, web sitesine bakınca da iyi gözüken Loizos Apartments'tan yer ayırttık. http://www.loizos.gr/

Kısa ve keyifli bir uçak yolculuğunun ardından Santorini'yi kuşbakışı ilk gördüğümüz an gerçekten etkileyiciydi. Bununla birlikte uçağımız havaalanına indikten sonra düşüncelerimiz epey değişti. Bakımsız bir havaalanı, yol boyunca sıralanmış özelliksiz yazlık evler, gözümüzü tırmalayan 1-2 köhne spor salonu vb. detaylar, hayalimizdeki Santorini görüntüsünden epey uzaktı doğrusu. 

Otelimizin transfer aracı ile Santorini'nin merkezi Fira'daki otelimize varıp, 1-2 adım ötedeki ''kaldera'' manzarasına bakıp tipik Santorini manzarası ile tanışınca biraz daha iyi hissetsek te, vasat akşam yemeğimiz ile başlayan Santorini maceramızın beklentilerimizi karşılamadığını söylemek mümkün. Burası pahalı ama ödenen paranın karşılığını vermeyen bir ada.

İlk akşamımıza dair aklımda kalanlar; 

 • Açık hava alışveriş merkezindeymişiz gibi hissettiren Santorini sokakları,  
 • Tatlı dilleriyle boş tavernalarında bizi akşam yemeği yemeye ikna edip, ardından kötü yemekleri ve çocuklara karşı kötü muameleleri ile keyfimizi bozan garsonlar,
 • Bulduğumuz boş meydanda akşam sohbeti ve kaybolan cep telefonum:(
 • Murti ile kaybolan cep telefonumun peşinden gidip bulamamamız, yol üstündeki karakterli barda teselli içkisi ama bu sefer de Murti'nin polarını kaybedişimiz:(

Ertesi sabah, tüm tatil boyunca olduğu gibi güneş doğmadan uyandım. Murti'yi de uyandırıp eski limana inen 145? basamaklı merdivenleri inip çıkarak bir sabah koşusu yaptık. Limana indiğimizde deniz kenarında oturup biraz dinlendik. Koşumuz, basamaklardaki eşek sidiği kokusunu saymazsak keyifliydi. 

Otelimize dönerken ''acaba kalderaya bakan bir otele mi geçsek?'' diye düşünüp otel araştırdıysak ta Santorini'de fazla gün geçirmek istemeyeceğimize dair hislerimiz ağır bastığından vazgeçtik.

Günün geri kalanında, öğleye kadar ''Red Beach'', öğleden sonra  ise ''Perissa'' Plajı'nda vakit geçirdik. Deniz tatilimizin uzatmalarını yaşatan güneşli güzel bir gündü. 

Akşam Fira'da meşhur gün batımını izledikten sonra, İmerovigli'de tüm zamanların en pahalı içkisini içip günü sonlandırdık. Detaylar fotoğraflarda:)


Otelimizin yanındaki sokaktan
gün doğumu

Kaldera


Sabahları kahvaltı yaptığımız kafe


Çocuklar araçsız sokakların tadını
 yine bol bol çıkardılar
Otelimizin Havuzu


Red Beach:Mutlu'nun ''geçmeyin'' yazıyor diye
herkesin geçip yürüdüğü patikadan ilerlemeyi sorguladığı nokta:)Tesadüf!
Patika üstünde Kızıl taşlarla oynama molası

Dünyadaki tek canlılar bizmişiz gibi hisssettiren ''Red Beach''.
Püskürük taştan tepelerin içine oyulmuş mağaraların metal kapıları,
absürd plaj dekorunu tamamlıyor.

Başak ve Ege ile bu güne ait fotoğrafları ve notları paylaştığımda yukarıdaki fotoğrafla ilgili şu notları eklememi istediler:
 • Kapının önündeki şezlongda uzanan abladan cips çaldık
 • Kayalığın ucundaki mağaralarda saklandık, oynadık
Perissa Beach:

Başak, Ege ve Taylan sahilde rastladıkları çocuklarla
savaşmaya çalışıyorlar


Fira'da Gün Batımı:


http://www.santorinidream.info/santorini.html

2 yorum:

 1. selam şu adreste tüm içeriğiniz kullanılmış, benim içeriğim de kullanılmış.. Ne yapabiliriz buna karşı ? http://gezdikcebiz.com/uncategorized/santorinide-ilk-gun-fira-kirmizi-plaj-perissa-imerovigli/

  YanıtlaSil
 2. selam şu adreste tüm içeriğiniz kullanılmış, benim içeriğim de kullanılmış.. Ne yapabiliriz buna karşı ? http://gezdikcebiz.com/uncategorized/santorinide-ilk-gun-fira-kirmizi-plaj-perissa-imerovigli/

  YanıtlaSil