22 Mayıs 2015 Cuma

Silifke'ye Çocukluğuma Yolculuk-Eski Ev, Akgöl ve Paradeniz Lagünleri, Dalyan, Kaybolan Bucaklı Mahallesi

17 Mayıs 2015, Pazar

Otuz küsur yıl sonra insanlar dışında pekçok şeyin değişmeden kalmış olması insanı duygulandırıyor... 

Her sabah saat 4:30'da, evimizin dibindeki camiden gelen ezan sesi ve Hatice Teyze'min yokluğunu daha az hissedeyim diye orada olduğunu düşündüğüm Naime Teyze'nin yuğurup, açıp, saçta pişirdiği bazlama kokuları ile uyandık. Çocukken de sabahları uyanma vakitlerimizi hep ezan sesi ve bazlama kokusu ile hatırlıyorum.


Naime Teyze ve haftada 3 gün diyalize giden engelli oğlu Ercan Bey, bizim evin alt katındaki fakirhanelerinde yaşıyorlar. Çocukken bu eve hiç girmemiştim! 2 odalı, ortası mutfak olarak kullanılan, tavanı ahşap, tuvaleti ve lavabosu dışarda mütevazi bir taş köy evi. 

Onların bu sade ve yaşadıkları tüm zorluklara rağmen hallerine şükreden yaşamlarına 3 gün boyunca sadece sabahları dahil olup, hayranlık, acıma, şefkat vb. pekçok farklı duygu arasında gidip geldim. Aslında bu 3 ev ve bahçe bizim aileden çok onlara aitti sanki. Evleri üzerime alma, Belediye'den destek isteyip onarma ve burayı Silifke Kültürü'nü yaşatacak bir mekana dönüştürme fikrimden sanırım onların hayatlarına müdahale etmemek için şimdilik vazgeçtim. Bizim şehirli kafalar onarayım derken bile yıkıcı olmaya çok müsait korkarım...Çocukken ''köşk'' dediğimiz, eskiden tahta şimdi beton olan balkon


Küçük odanın tavanı
Küçük Oda: Yüklük
Küçük Oda: Banyo
Orta Oda
Orta Oda
Taşucu AkkumAkgöl Lagünü


Paradeniz Lagünü'nde Mavi Yengeç AvlayanlarDalyan

Göksu Irmağı'nın denize döküldüğü yeri bulalım derken, Balıkçıların dalyanına ulaştık. Avına tanık olduğumuz mavi yengeçlerden yedik. Üzücü ama lezizdi valla...   Akşam Silifke'de...

Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-1
Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-2
Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-3
Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-4
Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-5
Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-6
Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-7
Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-8
Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-9
Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-10
Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-11

Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-12
Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-13

Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-14

Bucaklı Mahallesi-Yok olan evler-152 yorum:

  1. Selamlar Maalesef Silifkemizin bir çok yeri mahvolmuş durumdadır özellikle eski Bucaklı mahallesinden hemen hemen hiçbir şey kalmamış.Oysa ki şehirler geçmişleri ile yaşarlar. Güzelim Silifke evleri yıkılıp yerlerine apartmanlar dikilmiş ayakta kalmaya çalışan evler ise hep viraneye dönüşmüş oysa ki yerel yöneticiler bunları yaşatmak için çaba göstermeli .Herneyse yazınız için teşekkürler az da olsa yaramıza parmak basanları görünce seviniyoruz..

    YanıtlaSil
  2. Bu konuda aslında hep birlikte milletvekilimiz Fikri sağlar'a ulaşmanın bir yolunu bulabilsek keşke

    YanıtlaSil