19 Kasım 2012 Pazartesi

21 Ekim Venedik/Gondol Gezisi

Tüm gün Venedik sokaklarında dolaşıp iyice yorulduktan sonra, dinlenmek için kendimize bir Gondol gezisi hediye etmek istedik. Gondol gezisi, turistik bir Venedik ziyaretinin olmazsa olmazı. Kanalların üzerindeki köprüleri geçerken altımızdan geçen şık gondollar, sarı uzun saçlı karizmatik gondolcu, bazı gondolcuların söylediği aryalar, gondolda çalınan akordeon ve yorgun bacaklarımız, gondola binme arzumuzu artırdı doğrusu...

Gondolun ucundaki bu metal diş, stilize bir ''Venedik haritası'' aslında...
Soldaki 6 diş, şehrin 6 bölgesini (sestieri) simgeliyor.
Sağa bakan diş ise Guidecca Adası'nı...
Bizim çocukların her biri ''bir adam'' sayıldığı ve bir gondola maksimum 6 kişinin binmesine izin verildiği için başlarda gondol bulmakta zorlandık. Biraz soruşturduktan sonra, Başak'ın sıçanı gördüğü yerde, bizim otelin tam karşısına bakan kıyıda uygun fiyata bir gondol ayarlamayı başardık. Gondol için pazarlık şartmış bunu öğrendik.

Efsaneye göre gondolcular ayaklarında suda yürümelerini sağlayan perdelerle doğarlarmış.
Bizim gondolcunun ayaklarında da perdeler vardı!

Gondola bindiğimiz karşı kıyıdan
otelimizin baktığı avlu
Başak ve Gondolumuzun Hippocampus (Denizatı) Süslemesi

Bizim gondolcu, gondoluna 6 kişi yerine 7 kişi doldurunca denetimden kaçmak için olacak, bizi Büyük Kanal'da değil küçük kanallarda dolaştırdı ve iyi de etti. Şehrin daha sakin küçük kanallarında 30 dakika boyunca huzurlu ve güzel zaman geçirdik, dinlendik.

Ek okuma:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gondola

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder